Cijeli život učim uz rad

Intervju:-Luka Mladinović ravnatelj „Industrijsko obrtničke škole“ Slavonski Brod

Što bi ste izdvojili vezano uz vašu mladost i početak stručnog obrazovanja?

Rođen sam u Srednjem Lipovcu. Nakon završene osnovne škole u Novoj Kapeli školovao sam se u Slavonskom Brodu, potom sam završio fakultet u Rijeci pa od 1981. godine sam radio u slavonskobrodskim srednjim školama, da bih potom došao na mjesto ravnatelja Industrijsko-obrtničke škole. Naše selo je nekako oduvjek „malo za sebe“ kao Davor ili Slavonski Kobaš. Uvijek smo bili usmjereni prema obližnjoj Novoj Kapeli ili pak Požegi koja nam je jako blizu. Mi smo se uvijek u selu znali dobro organizirati, pa ću spomenuti kako sam imao čast 1977. godine u osnivanju našeg nogometnog kluba NK Krečar. Tada sam imao 18 godina. Ti ljudi koji su tih godina bili aktivni, koliko vidim i danas su tu i kad su u pitanju vatrogasci i Udruga „Sve lipo“, nogomet i ostalo. Moja obitelj živi u Slavonskom Brodu ali smo svakog vikenda u svom rodnom selu. Brinem o imanju i tu dosta radam ali i odmaram se od drugih obveza. I supruga mi je iz Srednjeg Lipovca. Naši ljudi iz sela obvezno su dolazili petkom u Novu Kapelu. Puno se ljudi poput mene odlučilo završiti škole i postići nešto više u životu u smislu obrazovanja i nekog boljeg posla koji bi nam omogućio bolji život. Svake godine na misi za Badnjak u našem selu sretnemo ljude sa svih stranak koji eto kao i ja vole doći u zavičaj. Puno je njih otišlo i u inozemstvo i to iseljavanja ali i povratak su jedan stalni proces. Drago mi je čiti da se puno naših Lipovčana koji žive u Zagrebu nedavno došlo vidjeti pučki igrokaz Udruge „Sve lipo“. Treba zahvaliti onome tko je to omogućio jer se tom prigodom sigurno mogao čuti naš specifični lipovački govor.

A sada vas molimo nešto više o aktivnostima vaše škole u Slavonskom Brodu.

U školi u kojoj sam ravnatelj u zadnje vrijeme provodimo niz značajnih i zanimljivih projekata. Naši učenici u sklopu ERASMUS + programa posjetili su Francusku a i njihovi učenici su bili kod nas, kao i učenici iz Španjolske. Ovih dana su nam se vratili naši učenici i mentori iz Italije. Provodimo i tzv K2 programe, partneri smo s jednom školom iz Španjolske, radiom i sa Estonijom i Švedskom u programu IT tehnologije. Mi smo jedna od većih pravih trogodišnjih strukovnih škola. Mi doista školujemo za tržište rada. Naši učenici su po završetku školovanja majstori svog zanata i mogu odmah ići raditi u realni sektor. U ovih 8 godina kako sam ja došao sagradili smo i opremili nove prostore za kvalitetan proces edukacije. Šteta je što naši učenici kao i drugi ne mogu direktno ići na fakultet nakon trogodišnjeg obrazovanja. Tu smo im pomogli jer kroz obrazovanje odraslih im pomažemo svladati i tu 4. godinu, ali to nažalost moraju platiti. Čast nam je što smo nedavno npr. imali učenika Gabrijela Suknaića iz Magić Male koji je postao državni prvak u automehatronici odnosno dijagnostici. Mi imamo i izvrsnog učitelja Marka Žepčevića iz Dragovaca i vrhunsku radionicu gdje se radi na benzinskim, dizel i električnim vozilima pa učenici mogu imati vrhunska praktična znanja. U 2 godine nabavili smo za tu radionicu opreme vrijedne pola milijuna kuna. Mi smo jedna od 3 škole u Hrvatskoj koja ima gotovo idealne uvjete za automehatroniku. Mi smo partneri Centra kompetentnosti za strojarstvo. Ja vam ne vodim našu školu autokratski nego imam surednike koji su vrlo kompetentni za pojedine sektore i to donosi jako dobre rezultate. Napravili smo program za usavršavanje montera optičkih instalacija kao i program za školovanje za montera dizala. To su zanimanja koja su deficitarna na tržištu. Mi pratimo nove tehnologije i usavršavamo se. Mi imamo učenje temeljeno na radu a moto naše škole je: „Učimo radeći.“ Za provođenje reforme u strukovni školama prije svega trebate imati suvremenu opremu. Ja mislim kako imam afiniteta prema prosvjeti i jedna moja teta je svojedobno bila nastavnica. Nisam bio siguran da će me otac moći otškolovati pa sam išao na varijantu da se zaposlim pa završim fakultet uz rad. Upisao sam elektrotehniku i školovao se za nastavnika u srednjoj školi. Od 1980. godine kontinuirano radim u školi. Mi ljudi smo kontinuirano stvaramo nove vrijednosti i razvijamo se. Nije sramota raditi i kroz rad se puno toga može napraviti. Ovdje smo svoji na svome i tu se može napraviti puno. Posla će sve više biti i kod nas. Moji učenici koji su bili vani, vraćaju se i tu otvaraju svoje obrte.

AEM banner

UNITAS WebRadio On line:09:00-22:00 h Klikni i slušaj

UNITAS WebRadio Nova Gradiška

R Winamp R WMP

R Real R Quik

Suradnici

 Logo  TZ GNG 1

 baner.romski portal

 UDD logi

LUNA logo

LAG baner